Kamerzysta na wesele

Kamerzysta na wesele – jaka długość filmu

Jakiej długości film ślubny wybrać?

Pakiety filmowe z roku na rok ulegają zmianie. Z dużym uproszczeniem i w skrócie można byłoby powiedzieć, że są to coraz krótsze formy. Ale czy to znaczy, że są to gorsze filmy? Zdecydowanie nie.

Jeszcze kilka lat temu popularną formą filmową były realizacje trwające ponad 2 godziny, dziś jednak jest to zdecydowana mniejszość. Krótsze filmy ślubne są świetnym rozwiązaniem, gdyż nie zanudzają widza a jednocześnie można w filmie nadać więcej dynamiki i efektów. Oczywiście nadal się zdążają pary młode, które życzą sobie klasyczną „reporterską” wersję filmową trwającą nawet 2 godziny, ale jest to już zdecydowana mniejszość.

Nowoczesny film weselny

Krótki film weselny trwający 30-40 minut to świetny wybór dla par, które chcą uniknąć długich, powtarzalnych ujęć z tańców, biesiady czy całej ceremonii ślubnej. Krótsza forma cieszy się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na dynamikę, nowoczesność, wybranie najlepszych ujęć z dnia ślubu i wesela. 

Przykładowo film trwający 40 minut może być podzielony na następujące etapy:

  • przygotowania pary młodej w formie teledysku – 5 minut
  • ceremonia ślubna zawierająca wejście pary młodej do kościoła, czytania, fragmenty kazania, przysięga małżeńska, filmowanie gości weselnych, wystrój kościoła – 20 min
  • zabawa weselna zawierająca przywitanie pary młodej, tańce, zabawy, fragmenty biesiady, tort weselny, fragmenty oczepin – 20 min.

Pamiętajcie o ważnej regule…długi film nie znaczy lepszy

Przy wyborze pakietu ślubnego należy pamiętać, że formy 60-90 minutowe są wykonywane w innym stylu niż właśnie krótkie formy 25-40 minutowe. Długi film zazwyczaj wykonany jest w formie reporterskiej, jeżeli operator/kamerzysta weselny posiada 2-3 kamery duża część materiału jest totalnym odzwierciedleniem co faktycznie działo się np. na parkiecie. 

Co to znaczy?

Na filmie może się pojawić w kadrze fotograf, kamerzysta, uchwycony błąd dj lub orkiestry itp. Montażysta pracując nad tak długą formą reporterską bardzo często stosuje formę „multicam’u” i jego praca polega na przełączaniu kamer aby powstał z tego np.15 minutowy fragment filmu z zabawy weselnej na parkiecie. Jest grupa par młodych, która właśnie chciałaby mieć taką wersję pamiątki, lecz zdecydowana większość młodych par decyduje się na umieszczenie w filmie przemyślanych, ładnych, ciekawych ujęć filmowych, z których powstaje zdecydowanie ładniejsza pamiątka. Krótsze filmy ślubne wymagają od montażysty, większego zaangażowania, kreatywności, pomysłu, stworzenia historii, dobrania odpowiedziej muzyki. Długie klasyczne filmy bardziej przedstawiają sytuację zastaną, dlatego też montażysta filmowy mniej się skupia na stworzeniu historii a bardziej na przedstawieniu wydarzeń z dnia ślubu i wesela. Wybór jednak zależy od Was 🙂

Czas oczekiwania na film ślubny?

Mogłoby się wydawać, że krótsza forma filmu weselnego może zostać przygotowana szybciej niż długi klasyczny film weselny. Nic bardziej mylnego…

Nowoczesna forma filmowa przedstawiająca wszystko w „pigułce” wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy nie tylko od kamerzysty będącego na ślubie i weselu, ale przede wszystkim od montażysty tworzącego właśnie ten film. Przemyślane i dopasowane wybory wymagają czasu, ale naprawdę warto na to czekać, w końcu to pamiątka na całe życie.

5 odpowiedzi na “Kamerzysta na wesele”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *